Kaprov rybník

Píšte si svoj pokrový blog/denník a pomáhajte si s ostatnými hráčmi

Kaprov rybník

Odoslaťod kapor 03 Aug 2013 22:50

Ahojte pokerportalisti. Najnovšia diskusia o úpadku pokerportalu ma presvedčila, že som si mal už dávno založiť blog. Tak ho zakladám dnes. PP mám rád, dlho to tu čítam. Obdivujem starých harcovníkov, ktorí majú aj po rokoch stále chuť tu radiť novým hráčom. A aj keď som aj ja len začiatočník a nemám ako inak prispieť, aspoň skúsim rozšíriť počet aktívnych blogov a možno časom budem schopný aj ja niekomu rozumne poradiť. Budem vďačný za každú radu v mojich chabých pokusoch stať sa raz v ďalekej budúcnosti poker pro :)

Rád čítam o tom, ako iní hráči začínali s pokrom. Čím podrobnejšie, tým lepšie. Takže v spoileri je môj historický román o tom, ako som prišiel k pokru.

Spoiler:
Do 28.3.2011 som si myslel, že poker bola nejaká kartová hra vo westernoch z Divokého západu. V ten deň som dostal link na kaktusov blog na sme.sk. Matne si spomínam, že nasledujúce dni išla v práci moja produktivita prudko dole a dalo to veľké úsilie, aby som sa zas dostal do bežných obrátok a nečítal len o pokri.

Objavil som pokerportal. Naštudoval som big stack strategy z pokerstrategy, spravil test, dostal $50 na full tilt. Nechcel som nikdy vrážať do pokru vlastné prachy a bál som sa, že to hneď bustnem. Takže som si najprv stiahol nejaký soft na offline poker proti počítaču a hral som, až kým som nedostal do hlavy celý starting hands chart.

Stále som sa bál, že bustnem, tak som začal hrať na full tilte za play money. Prišiel prvý šok. V offline pokri nebol žiadny časovač. Zrazu som zistil, že mám nejakých 20-30 sekúnd na rozhodnutie, nad ktorým som predtým mohol uvažovať trebárs aj pár minút. Nejaký čas som si na to zvykal. Objavil som holdem manager a zistil som, že play money neberie. Spravil som si script, ktorý konvertoval play money hand history na real money, takže mi fungoval HUD a mohol som sa hrabať v štatistikách. Dal som 30k hands v play money s winrate nejakých 40bb/100. Plánoval som pôvodne prejsť na real money až pri 50k, ale tých 40bb/100 ma presvedčilo, že to prefektne crushujem a viac už nemá zmysel čakať.

Začal som hrať full ring NL2 za real money a prišiel druhý šok. Hráči hrali úplne inak ako za play money a bol som úplne stratený. Z pôvodných $50 som sa zastavil až pri $20, kde som si to znovu naštudoval a vrátil sa na $34, kedy FTP zatvorili. Stále platilo, že nechcem do pokru vrážať svoje prachy, takže som hľadal iné možnosti. Našiel som everest a začal hrať freeroll sng. Postupne som tam na sng a cash games spravil z nuly nejakých $20.

Medzitým som objavil Pokertime, kde dávali tuším $10 bez depozitu + nejaké ďalšie $$ priebežne. A 30% rakeback, čo bolo veľmi príjemné spestrenie. Postupne som to dotiahol na nejakých $70, ale o Pokertime som našiel málo info a aj nejaké negatívne, tak som začal mať pocit, že možno celý čas hrám zbytočne a nedostanem z toho ani dolár. Tak som $50 vybral. Na moje prekvapenie to prebehlo úplne bez problémov. Nemusel som vložiť ani cent a $50 mi prišlo na moneybookers. Dokonca sa mi podaril preklep v mailovej adrese, na ktorý som prišiel až keď mi potvrdili odoslanie peňazí, a podpora na online chate reagovala rýchlo a problém vyriešili. Lenže pôvodný plán som mal dostať sa na NL4, a prvý krát vybrať až $50 získaných na NL4. Radosť z toho, že som v podstate "za nič" dostal prachy vystriedalo znechutenie z toho, že som nedodržal plán a že mám len $20 a zas dlhú cestu k NL4. A tak som hral zle a tých $20 za pár dní busol a na vyše roka som poker úplne vypustil z hlavy.

Koncom minulého roka sa rozbehol FTP a poslali mail, že mám zas na účte $34, ale to som na poker stále nemal náladu. Až niekedy koncom apríla 2013 som dostal chuť znovu sa na to pozrieť. Zas som si prečítal staré články a začal hrať. Zo začiatku som bol viac-menej BE, potom som sa do toho dostal a už to bolo lepšie.


Aktuálny stav:

Na FTP NL2 cash games full ring som sa vyškriabal z pôvodných $34 na aktuálnych $104 pri 11bb/100 čo pri mojich častých tiltoch považujem za celkom rozumnú winrate.

Prestal som hrať na FTP, kým sa nerozhodnem, či zostať na full ringu, alebo prejsť na 6max. Väčšina hrá na 6max a skôr či neskôr budem musieť tiež presedlať, ale zatiaľ som na 6max dosť stratený, na NL2 sú na 6maxe podstatne viac loose stoly, ako na full ringu. Priebežne študujem nejaké 6max stratégie.

Medzitým si pinkám na Poker770 $1, občas $2 sng, aby som na pokerstrategy nazbieral body na silver limit a mohol poťahať ďalšie články. Ide to dobre. Za pár sng som mal 89 bodov, len prišla dovolenka, koniec mesiaca a nestihol som to dotiahnuť na 100 potrebných bodov. Takže tento mesiac odznova.

Momentálny graf na NL2 FPT. Staršie handy už nemám.

Obrázok

A k tomu prislúchajúce staty:

Obrázok

Plány do blízkej budúcnosti:

- Vyriešiť dilemu, či pokračovať fullring alebo prejsť na 6max. Za cca 3 týždne som ju stále nevyriešil :wall:
- Vyškriabať sa na $125 a prejsť na NL5. Myšlienka pár BI shotov sa mi nepáči. Keď sa dostanem na NL5, zostanem tam, až kým neklesnem zas na $50, kedy by som sa vrátil na NL2, alebo kým nebudem mať 25BI na NL10. Hudba budúcnosti. Uvidíme..
- Zbavovať sa tiltu. Ide to pomaly.
- Postupne zvyšovať počet odohratých rúk mesačne. Mám čas hrať väčšinou až keď deti aj žena spia a to už zas často padám aj ja od únavy, takže plniť tento plán bude problém.
kapor
 
Príspevky: 84
Založený: Júl 2013
Poďakoval/li: 35 krát/3 krát
Karma: 0

Re: Kaprov rybník

Odoslaťod matiapag 03 Aug 2013 23:12

:vitaj:

Je velmi dobre vidiet nejaky novy blog, verim, ze ho budes aj pravidelne updatovat!

Fascinuje ma, ze si tolko vela ruk odohral na play money stoloch a este viac to, ze si si kvoli tomu vytvoril vlastny skript, aby ti tam fungoval HEM :poklona:

Je vidiet, ze sa k tomu stavias velmi svedomite, to je urcite velmi pozitivne pre tvoje buduce napredovanie :) Verim, ze to mas aj tazke, ked mozes hrat iba takto po nociach, to asi bude velmi narocne stupat tymi limitmi, ale tak je velmi sympaticke, ze si sem postol graf s nejakou vzorkou a nie iba nejakych nahodnych par tisic ruk, ten graf vyzera imo velmi fit (aj ked ja sa vo FR nevyznam), ale winrate je super, len tak dalej!

:gl:
Obrázok používateľa
matiapag
 
Príspevky: 2450
Založený: Aug 2009
Poďakoval/li: 170 krát/132 krát
Karma: 28

Re: Kaprov rybník

Odoslaťod yegon 04 Aug 2013 08:43

Vyškriabať sa na $125 a prejsť na NL5. Myšlienka pár BI shotov sa mi nepáči. Keď sa dostanem na NL5, zostanem tam, až kým neklesnem zas na $50


urcite neradim, hlavne ak mas problemy s tiltom, hlavou mur neprerazis a zbytocne sa zasijes na NL2 ak by sa nedarilo

moj postup ako prechadzat na vyssi limit:
1. chcem mat 30BI na ten vyssi limit aby som skusil shot
2. vyclenim si 3BI na shot
3. zapnem session mojho standardneho limitu, ak sa mi v prvych 20 minutach dari tak znizim pocet hranych stolov o 1 (aby som sa mohol lepsie sustredit) a pridam do tableselection aj stoly z vyssieho limitu ktory chcem shotovat
4. hram mix stolov z oboch limitov, myslim ze to dobre reguluje moju snahu hrat vyssi limit agresivnejsie a drzi na uzde paranoju (ze ma vsetci exploituju)
5. ak moj BR klesne pod 27BI na vyssi limit ukoncujem shot (plati dlhodobo)

toto je zatial najpohodovejsi sposob aky som vymyslel, riesi/obchadza vela problemov ktore so shotmi byvaju a zaroven je dostatocne agresivny aby umoznil rychly pohyb hore limitmi

navyse ked si zahras par sto ruk vyssie tak aj ked to nevyjde mas uplne iny pohlad na nizsi limit a spravidla sa ti hra ovela lahsie potom

cely tento postup opakujem pri kazdej session aj niekolko tyzdnov kym nemam pocit ze som sa uz vyssie dobre uchytil, az potom vypustim nizsi limit

niektore dni zacnes na nl2 a nepojde to - vtedy ani nl5 nezapnes - ale to je ok, vyssi limit chces shotovat len v tych chvilach kedy mas dobry pocit zo svojej hry a to po prehre par stackov nema skoro nikto

gl

Za tento príspevok od yegon poďakovali - 2:
kapor, M4r3kk1
Obrázok používateľa
yegon
 
Príspevky: 8010
Založený: Júl 2007
Poďakoval/li: 18 krát/900 krát
Karma: 73

Re: Kaprov rybník

Odoslaťod nabokow 04 Aug 2013 09:01

povedzme, ze mam 5bb/100 na sucasnom limite, je to dost na to, aby som skusal shotovat vyssi?
Obrázok používateľa
nabokow
 
Príspevky: 923
Založený: Nov 2010
Poďakoval/li: 213 krát/105 krát
Karma: 9

Re: Kaprov rybník

Odoslaťod yegon 04 Aug 2013 09:07

nabokow napísal:povedzme, ze mam 5bb/100 na sucasnom limite, je to dost na to, aby som skusal shotovat vyssi?


s tym nema moc spolocne :) ak sa dokazes vyhrabat na 30BI na vyssi limit (teda cca 60+BI na aktualny) tak asi vyhravas a nic ti nebrani skusit to - rozdiely medzi limitmi nie su priepastne, zavisi samozrejme od toho kde si teraz ale ak je to pod NL100 tak imo treba ist agresivne hore kvoli velkemu rakeu - je mozne ze na vyssom limite budes mat vyssiu winrate nez na nizsom cisto kvoli tomu ze rake ubera menej BB/100 cim vyssie hras

Za tento príspevok od yegon poďakovali :
nabokow
Obrázok používateľa
yegon
 
Príspevky: 8010
Založený: Júl 2007
Poďakoval/li: 18 krát/900 krát
Karma: 73

Re: Kaprov rybník

Odoslaťod kapor 04 Aug 2013 12:34

matiapag napísal:Fascinuje ma, ze si tolko vela ruk odohral na play money stoloch


Díky matiapag za privítanie :) V skutočnosti to dnes považujem za veľkú chybu. Zabil som tým kopu času a v podstate v ničom to moc nepomohlo. Keby som ten čas venoval radšej lepšiemu štúdiu, mohol som byť dnes už ďalej. Ale bol som vtedy veľmo money scared.
kapor
 
Príspevky: 84
Založený: Júl 2013
Poďakoval/li: 35 krát/3 krát
Karma: 0

Re: Kaprov rybník

Odoslaťod kapor 04 Aug 2013 13:31

@yegon: S tým tiltom to hádam nemám až také strašné, ako to možno vyznelo. Väčšinou sú to prípady, kedy mi dlho nič rozumné nechodí a potom mám konečne nejakú mierne hrateľnú ruku a dostanem sa do HU s dovtedy pasívnou fishkou, ktorá ma reraisuje. Vtedy sa dostanem do módu "neverím že to má" a obvykle to končí prehratým stackom. Väčšinou si rýchlo potom uvedomím čo som spravil, skončím hneď session a dám si trebárs aj 2-3 dni prestávku, kedy vôbec nehrám, len analyzujem odohraté ruky a študujem. Ale aj tak ma to vždy naštve, že som zas "neveril".

Dík za návod ako prechádzať limitmi. Takto som o tom vôbec neuvažoval. Mám pár otázok:

Ty máš 30BI, na PSGY radia 25BI. Je v tom nejaký rozdiel, keď na shot si aj tak vyčleníš len 3BI? Na ďalší shot musíš tak či tak nahrať stále rovnakých 3BI späť.

Mix stolov - keď skúšaš prvý krát shot na limit, nemáš v tom potom trochu chaos? Neviem si zatiaľ dosť dobre predstaviť, že budem hrať trebárs 3 stoly NL2, otvorím si jeden NL5 nemám staty na hráčov, neviem o koľko ťažia je tam hra všeobecne a mám vpohode zvládať svoju A-game na tých 3x NL2 + ešte myslieť na to, že na jednom stole z NL5 počítam s inými blindami, hrám iné ranges (viac tight), než na ostatných stoloch, kým sa nerozkukám a podobne..

Nechám si poradiť a skúsim Tvoj postup so shotmi, keď budem mať BR na NL5. Ale aj tak nie som úplne presvedčený, že sú shoty potrebné. Keď mám BR na vyšší limit, nie je lepšie rovno prejsť tam, začať s jedným alebo pár stolmi a ak sa nedarí, tak menej hrať a oveľa viac študovať a analyzovať, ale stále pri tom zostávať na vyššom limite? Ak sa po pár BI vrátim späť na nižší limit, hra na nižšom mi v porážaní vyššieho moc nepomôže. Tak či tak si raz budem musieť sadnúť a rozobrať hru na vyššom limite, aby som sa naučil ho porážať.
kapor
 
Príspevky: 84
Založený: Júl 2013
Poďakoval/li: 35 krát/3 krát
Karma: 0

Re: Kaprov rybník

Odoslaťod kapor 04 Aug 2013 13:47

Ešte report za včera: Kopu času som zabil zbytočnosťami, takže poker okrem založenia blogu len 4x $1+$0.1 SNG DONy na Poker770, všetky štyri ITM. Nie je mi vôbec jasné, prečo pri DONoch bývam väčšinu času chipleader, ale pri klasických SNG som väčšinou najväčší (najmenší?) shortstack. Pritom ich hrám rovnako. Asi to bude len variance, odohral som tých SNG málo a dlho ich už ani hrať nebudem.
kapor
 
Príspevky: 84
Založený: Júl 2013
Poďakoval/li: 35 krát/3 krát
Karma: 0

Re: Kaprov rybník

Odoslaťod Stanley VII 04 Aug 2013 15:58

kapor napísal:Nie je mi vôbec jasné, prečo pri DONoch bývam väčšinu času chipleader, ale pri klasických SNG som väčšinou najväčší (najmenší?) shortstack. Pritom ich hrám rovnako.


Možno je to tým, že klasické SNG a DON majú inú výplatnú štruktúru a rovnako by sa rozhodne hrať nemali :) Ak ty ich hráš rovnako, neznamená to, že aj súperi ich hrajú rovnako, práve naopak, je vysoko pravdepodobné, že súperi ich hrajú inak.

Pri normálnom SNG je "naháňanie sa za chipmi" potrebné a ak sa hráč nedostane do TOP3, tak proste nemá nič. Naopak v DON ti môže byť totálne jedno, či sa do poslednej polovice dostaneš s 5 chipmi alebo si ho vyhral ako chipleader, výhra je rovnaká. Akurát že ak máš byť chipleaderom, zrejme to znamená, že si riskoval viackrát dosť veľkú časť svojho stacku, čo znamená, že si mohol aj vypadnúť. (príklad: ak v DON ideš do coinflipu 50/50 a vypadneš, nemáš nič, ak vyhráš, máš dvakrát toľko chipov, ale rozhodne to neznamená, že ten DON aj vyhráš, preto to nieje výhodné a DON-y sa preto aj hrajú oveľa opatrnejšie. Každý stratený chip má totiž vyššiu hodnotu, než chip získaný).

A práve preto možno hráš DON-y zle :) Možno keby si tak často nehral na to, aby si bol chipleader ale na to, aby si bol v TOP prvej polovici na konci turnaja, tak by si tak často chipleader ani nebol, ale bol by si v tej prvej polovici hráčov na konci vo väčšom množstve turnajov. A o to v donoch ide, nie byť chipleader, skončiť prvý, ale skončiť v TOP polovici :)

Vôbec neviem, ako tie turnaje hráš, takže je to len taká rada do prázdna, ale už veta "pritom ich hrám rovnako" znamená, že hráš zle buď klasické SNG, alebo DON-y :)

Za tento príspevok od Stanley VII poďakovali :
kapor
Obrázok používateľa
Stanley VII
 
Príspevky: 2079
Založený: Mar 2008
Poďakoval/li: 97 krát/218 krát
Karma: 30

Re: Kaprov rybník

Odoslaťod yegon 04 Aug 2013 16:38

kapor napísal:Ty máš 30BI, na PSGY radia 25BI. Je v tom nejaký rozdiel, keď na shot si aj tak vyčleníš len 3BI? Na ďalší shot musíš tak či tak nahrať stále rovnakých 3BI späť.


je to jedno, podstatne je ist dole ked prehras a nie trcat tam kym si busto, su ludia ktori nepojdu hore kym nemaju 100BI, kazdemu podla jeho chuti




kapor napísal:Mix stolov - keď skúšaš prvý krát shot na limit, nemáš v tom potom trochu chaos? Neviem si zatiaľ dosť dobre predstaviť, že budem hrať trebárs 3 stoly NL2, otvorím si jeden NL5 nemám staty na hráčov, neviem o koľko ťažia je tam hra všeobecne a mám vpohode zvládať svoju A-game na tých 3x NL2 + ešte myslieť na to, že na jednom stole z NL5 počítam s inými blindami, hrám iné ranges (viac tight), než na ostatných stoloch, kým sa nerozkukám a podobne..


- hram o jeden stol menej nez normalne takze mam trochu viac casu
- tiez mam spisane svoje pf range a som ich uz celkom nacviceny co zjednodusuje hru v standardnejsich situaciach
- dopredu si spocitam a nastudujem sizingy aby som nemusel rozmyslat na kolko to mam 3betovat proti 2,5BB openu a pod.
- vyssi limit hram presne rovnako ako svoj bezny limit - ziadne "iné ranges (viac tight), než na ostatných stoloch, kým sa nerozkukám" - myslim ze toto je dolezite lebo si od priposratosti zbytocne rozhodis hru, v tom prave mixovanie pomaha, treba to hrat rovnako, o limit vyssie sa hra skoro rovnako takze netreba overadjustovat


kapor napísal:Nechám si poradiť a skúsim Tvoj postup so shotmi, keď budem mať BR na NL5. Ale aj tak nie som úplne presvedčený, že sú shoty potrebné. Keď mám BR na vyšší limit, nie je lepšie rovno prejsť tam, začať s jedným alebo pár stolmi a ak sa nedarí, tak menej hrať a oveľa viac študovať a analyzovať, ale stále pri tom zostávať na vyššom limite? Ak sa po pár BI vrátim späť na nižší limit, hra na nižšom mi v porážaní vyššieho moc nepomôže. Tak či tak si raz budem musieť sadnúť a rozobrať hru na vyššom limite, aby som sa naučil ho porážať.


mam pocit ze to beries ako keby NL5 bola uplne ina liga a uplne ina hra nez nl2 - JE TO TO ISTE - hra a studium na nizsom limite ti v porazani vyssieho limitu urcite pomozu. Ten postup ktory opisujes ty je samozrejme ok ale si uvedom co to znamena ked sa nedari - ovela nizsia odohrata volume, menej skusenosti ziskanych hrou atd. Na papieri sa poker hrat nenaucis - poziadavky na studium rastu s tym ako vysoko sa dostavas, verim ze po NL50 staci 1-2h studia denne aj pre najnarocnejsich studentov, hrat ale treba cca 2-3x viac

este mozno zoberiem niekomu iluzie ale chcem vysvetlit ake dolezite je odohrat vela - ak chces stupat hore limitmi a budovat bankroll hrou potrebujes odohrat aspon 50k ruk mesacne (ak to teda chces stihnut na rozumne limity pred dosiahnutim dochodkoveho veku)

Za tento príspevok od yegon poďakovali :
kapor
Obrázok používateľa
yegon
 
Príspevky: 8010
Založený: Júl 2007
Poďakoval/li: 18 krát/900 krát
Karma: 73

Ďalšia

Naspäť na Blogy

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

Prihlásenie

Zabudol som heslo

Nie ste zaregistrovaný? Registrácia tu!