Uprava stravy

Čo sa inde nehodí, no stále je to diskusia o pokri

Uprava stravy

Odoslaťod Chlpo1989 05 Aug 2012 21:06

Po 4-roch rokoch nic nerobenia som sa dal prehovorit na futbal. Vsetko by bolo v poriadku, ale tym, ze mam par treningov za tyzden + zapas a do toho sem-tam hokej a nocne sessions (v podstate spim vzdy viac ako 7 hod.), tak sa zacinam citit slaby, akoby som nemal cez den energiu. Predpokladam, ze to bude stravou, kedze som svoje stravovacie navyky nezmenil ale vydavam omnoho viac energie.
No a tu sa dostavame k problemu...prijem stravy (objem) zostava rovnaky, nejem nejake extra velke porcie, ale snazim sa dodrzovat 3 hlavne jedla + nieco male medzi nimi, lenze ak by som aj chcel jest viac, tak mi nechuti (ak zjem viac, tak sa citim, ako keby som mal 300kg). Zlozenie mojej stravy nie je moc pestre (okrem obedov).

Preto sa chcem spytat, ci tu niekto ma overene nejake jedalnicky alebo nieco podobne... Nechcem do seba pchat ziadne tabletky ani prasky, hlavne by som sa chcel zamerat na stravu. Radsej si necham poradit od ludi, ktori s tymto maju skusenosti ako 3 dni citat clanky na nete kde si kazde dva protirecia a clovek sa velmi toho nedozvie...

Edit: Necakam, ze mi tu niekto bude pisat siahlodlhe navody alebo co, skor nejake odkazy, rady atd.
Obrázok používateľa
Chlpo1989
 
Príspevky: 3629
Založený: Okt 2009
Poďakoval/li: 37 krát/235 krát
Karma: 35

Re: Uprava stravy

Odoslaťod trikoza 05 Aug 2012 22:38

bolo by fajn teda napisat ako priblizne vyzera tvoj jedalnicek momentalne

neviem co presne si predstavit pod pojmom "Zlozenie mojej stravy nie je moc pestre", je mozne ze prave v tomto moze byt problem a treba jedalnicek obohatit o veci ktore telu mozu chybat

problem moze byt aj v regeneracii, mat volne dni, nechlastat atd :) myslim ze ludia ako kaktus alebo dzejkej ti urcite poradia
Naposledy upravil trikoza dňa 05 Aug 2012 22:42, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
trikoza
 
Príspevky: 1706
Založený: Nov 2007
Poďakoval/li: 31 krát/48 krát
Karma: 30

Re: Uprava stravy

Odoslaťod Zajacekk 05 Aug 2012 22:40

No ja ti nejak nepomôžem, neviem jak by som ti poradil, ale... Koľko to spávaš, keď viac ako 7?
Lebo ja keď spím 5,6 možno 7 hodín, tak som čerstvý celý deň, ale akonáhle spím 8-12 hodín, tak celý deň som jak chodiaca mŕtvola a trvá ďalších x hodín, kým sa normálne preberiem a začnem vnímať na 100% svet okolo mňa...

Ono to je asi na každého inak, čiže to môže byť aj inak u mňa ako u teba, ale ak by si náhodou spával jak medveď deň čo deň tých 9-12 hodín, tak to si myslím, že to by mohla byť jedna z vecí, ktorú treba zmeniť ... Aj doktorka mi to pred pár rokmi povedala, že mne stačí pre zdravý život spať 6 hodín a to som v tom čase, neštudoval, nerobil, čiže spával asi 12, tak si vieš predstaviť môj pohľad na ňu po tej jej hláške, že 6 hodín... :D
Obrázok používateľa
Zajacekk
 
Príspevky: 284
Založený: Jan 2011
Poďakoval/li: 19 krát/42 krát
Karma: 5

Re: Uprava stravy

Odoslaťod dzejkej 06 Aug 2012 02:11

Mas len pocit nedostatku energie alebo aj taku celkovu slabost/nevolnost ako keby na teba nieco liezlo? Tieto pocity nastali hned ako si zacal byt aktivnejsi? Citis aj svalovu unavu alebo regenerujes v tom smere dobre?

Ako napisal triko - bolo by fajn, keby si uviedol svoj ukazkovy jedalnicek.

Jedz medzi hlavnymi jedlami kludne nieco vacsie :). Ono pri velkom vydaji energie clovek do seba to jedlo dostat nejak musi, ci chce alebo nechce. Jednym zo sposobov je jest nutricne hustejsiu stravu - napr. cestoviny, banany su fajn zdroj sacharidov, oleje alebo aj arasidove maslo su velmi husty zdroj tukov.

Co sa tyka tabletiek alebo praskov, tak je pekne, ze si zasadovy, ale ak si myslis, ze mas dostatocny prijem vitaminov, mineralov a esencialnych mastnych kyselin (najma omega 3) vo svojej beznej strave, tak bud si lucker, nutricny genius alebo mas sakra zly odhad. Tieto zlozky stravy nie je nikdy zly napad telu dodavat v praskoch, i ked daju sa prijimat v beznej strave, ale zostavit taky jedalnicek cisto z beznej stravy je dost narocne.

Moj jedalnicek napr. je iba pre silne povahy a nenazval by som ho "overeny", pretoze sa meni podla potreby. Pocet kalorii sa pomaly zvysuje ako sa stava moj trening intenzivnejsim a aj ako sa meni telo. Tiez jedalnicky inych ludi je blbost kopirovat, pretoze kazdy funguje rozdielne a aj je rozdielne postaveny. Niekto moze zit aktivne na 150g sacharidoch denne a iny sa zacne citit okej pri 400g a viac.

Ty najlepsie zistis, co na Teba zabera, takze si skus upravit stravu napr. pridanim nejakych sacharidov a idealne aj proteinov a tukov, ked si uz pritom a po par dnoch uvidis, ci sa to vyvija dobrym smerom. Casto maju ludia problem s prijimanim dostatocneho mnozstva stravy, ale to sa proste musia premoct - si zober klasicky priklad hardgainerov :).

Za tento príspevok od dzejkej poďakovali :
Chlpo1989
Obrázok používateľa
dzejkej
 
Príspevky: 6539
Založený: Nov 2008
Poďakoval/li: 169 krát/302 krát
Karma: 60

Re: Uprava stravy

Odoslaťod mr_kaktus 06 Aug 2012 07:16

bez akychkolvek dalsich info by som, okrem toho co pisal JK (regeneracia, prijem sacharidov) tipol este na nedostatok tekutin. Kolko denne vypijes?
Obrázok používateľa
mr_kaktus
 
Príspevky: 1168
Založený: Aug 2008
Poďakoval/li: 67 krát/61 krát
Karma: 26

Re: Uprava stravy

Odoslaťod dzejkej 06 Aug 2012 08:39

mr_kaktus napísal:bez akychkolvek dalsich info by som, okrem toho co pisal JK (regeneracia, prijem sacharidov) tipol este na nedostatok tekutin. Kolko denne vypijes?


+1

3 litre vody minimalne a necakat, kym je clovek smadny. Pocas sportu/cvicenia prijimat tekutiny kazdu chvilu.

Nedostatok vody a aj soli sa moze prejavovat krcmi, nevolnostou, zavratmi.
Obrázok používateľa
dzejkej
 
Príspevky: 6539
Založený: Nov 2008
Poďakoval/li: 169 krát/302 krát
Karma: 60

Re: Uprava stravy

Odoslaťod Chlpo1989 06 Aug 2012 09:27

trikoza napísal:problem moze byt aj v regeneracii, mat volne dni, nechlastat atd

S tym problem nemam, medzi treningami mam v podstate 24 hod., kedy nerobim nic (samozrejme nie vzdy, ale tak 3/4 su take, ze mam den volna).

trikoza napísal:neviem co presne si predstavit pod pojmom "Zlozenie mojej stravy nie je moc pestre"

V mojej strave chyba dost casto zelenina (moc mi nechuti, ale tak clovek sa prinuti) a nejako tie jedla moc casto neobmienam.

trikoza napísal:bolo by fajn teda napisat ako priblizne vyzera tvoj jedalnicek momentalne

Ranajky su v podstate biele pecivo, sunky, salamy, syry, masla, vajicka, cerealie s mliekom, ovsene vlocky atd. Na desiatu si clovek supne nejake to ovocie (jablko, banan, broskynu, hrozno vacsinou) a obed je varene jedlo. Olovrant velmi nebyva, hlavne v takomto teple mi velmi nechuti, ale ked uz, tak si dam zas nejake ovocie alebo tie crealne "keksiky" ako su BeBe a pod. Na veceru (hlavne po treningoch) sa mi ziada hlavne nieco slane a mastne, takze volba pada vo vacsine pripadov na udeniny. Problemom ale je, ze si to niekedy supnem aj o 10-tej v noci.

Zajacekk napísal:Koľko to spávaš, keď viac ako 7?

V priemere okolo 9 hodin. Ale zda sa mi, ze viac ako 10 som este ani nespal. V tomto problem nevidim, kedze doobeda som v pohode.

dzejkej napísal:Mas len pocit nedostatku energie alebo aj taku celkovu slabost/nevolnost ako keby na teba nieco liezlo? Tieto pocity nastali hned ako si zacal byt aktivnejsi? Citis aj svalovu unavu alebo regenerujes v tom smere dobre?

Mam len pocit nedostatku, cez den by som spal, nic nevladzem spravit a po treningu som jak handra. A ano zacalo to v podstate hned, ako som zacal byt aktivnejsi. Clovek este citi nieco malo zo svalovky na dalsom treningu, ale v podstate len rozbeham a je to dobre. Ci ale svaly stihnu zregenerovat ti nepoviem :)

dzejkej napísal:Co sa tyka tabletiek alebo praskov

Nj, tie vitaminy som si vobec neuvedomil. Ale skor som narazal na ine veci ;)

mr_kaktus napísal:Kolko denne vypijes?

S tym problem nemam, za den vypijem mozno viac ako 4l a ked mam trening, tak sa to moze splhat do 6l.
Obrázok používateľa
Chlpo1989
 
Príspevky: 3629
Založený: Okt 2009
Poďakoval/li: 37 krát/235 krát
Karma: 35

Re: Uprava stravy

Odoslaťod dzejkej 06 Aug 2012 10:00

Ako pozeram na tu stravu, tak povinne kupit poriadny multivitamin a tiez omega 3 mastne kyseliny.

Chlpo1989 napísal:
trikoza napísal:bolo by fajn teda napisat ako priblizne vyzera tvoj jedalnicek momentalne

Ranajky su v podstate biele pecivo, sunky, salamy, syry, masla, vajicka, cerealie s mliekom, ovsene vlocky atd. Na desiatu si clovek supne nejake to ovocie (jablko, banan, broskynu, hrozno vacsinou) a obed je varene jedlo. Olovrant velmi nebyva, hlavne v takomto teple mi velmi nechuti, ale ked uz, tak si dam zas nejake ovocie alebo tie crealne "keksiky" ako su BeBe a pod. Na veceru (hlavne po treningoch) sa mi ziada hlavne nieco slane a mastne, takze volba pada vo vacsine pripadov na udeniny. Problemom ale je, ze si to niekedy supnem aj o 10-tej v noci.


No nehnevaj sa na mna, ale opisujes to ako fish, nedas ani priblizne mnozstva, nic ... By si mohol uz zo svojho posobenia na tomto fore vediet, ze viac informacii moze zvysit kvalitu rad :).

Ale z toho opisu mi to pripada ako velmi malo jedla. Teda ak jes na ranajaky to vsetko v jeden den a pod "nejake" ovocie myslis celu tu zatvorku, pod olovrantom mnozne cislo keksikov, tak to zacina vyzerat ako slusne mnozstvo. Jest po 10tej vobec nevadi, ja jem kludne aj 2am. Nejest po 20tej alebo nejake podobne casy su hovadina.

Tvoj vyber potravin ale najstastnejsi nie je, co Ti je asi samemu jasne. Co sa tykov tyka, tak prijimas vela nasytenych, ale mononenasytene (napr. olivovy olej) a polynenasytene (omega 3 - ryby, omega 6 - orechy, ..) chybaju. Dalsi dovod to bud suplementovat alebo zmenit jedalnicek.

Tiez neviem, co je to "varene jedlo", lebo to moze byt naozaj vselico, ale nejak by som ani netvrdil, ze mas dost proteinu.

Chlpo1989 napísal:Ci ale svaly stihnu zregenerovat ti nepoviem :)


Ak to nevies povedat, tak stihaju, pretoze inak by si to velmi vyrazne citil na svojich vykonoch :).

Chlpo1989 napísal:
dzejkej napísal:Co sa tyka tabletiek alebo praskov

Nj, tie vitaminy som si vobec neuvedomil. Ale skor som narazal na ine veci ;)


Ine veci? To akoze: "Nemas dost energie? To si musis dat STEROIDY!!!!!!1111jedna"? Nejak nechapem pri vsetkom tom zmurkani, co tym chcel autor povedat :).
Obrázok používateľa
dzejkej
 
Príspevky: 6539
Založený: Nov 2008
Poďakoval/li: 169 krát/302 krát
Karma: 60

Re: Uprava stravy

Odoslaťod TomMolivan 06 Aug 2012 13:08

dzejkej napísal:
Ale z toho opisu mi to pripada ako velmi malo jedla.


OK, hold on... čo iné sa dá raňajovať, než "biele pecivo, sunky, salamy, syry, masla, vajicka, cerealie s mliekom, ovsene vlocky" ? :shock:

(a prosím nenapíš tvaroh)
Obrázok používateľa
TomMolivan
 
Príspevky: 1503
Založený: Máj 2008
Poďakoval/li: 167 krát/245 krát
Karma: 28

Re: Uprava stravy

Odoslaťod dzejkej 06 Aug 2012 14:01

TomMolivan napísal:
dzejkej napísal:
Ale z toho opisu mi to pripada ako velmi malo jedla.


OK, hold on... čo iné sa dá raňajovať, než "biele pecivo, sunky, salamy, syry, masla, vajicka, cerealie s mliekom, ovsene vlocky" ? :shock:


Ja hovorim o mnozstve toho, co za den zje a nie o tom, ze ma maly vyber na ranajky. Necakam, ze z toho zoznamu ma kazde rano vsetko a v rozumnom mnozstve :). A ano, aj tvaroh a dokonca aj zeleninu a ovocie ;).

Kedze ale Chlpo chce radu a nenapise zo zaciatku co je, kolko trenuje a kolko toho je, tak naozaj tu len predpokladam a tazko dat konkretne rady.

To je ako v pokri keby niekto napisal: "Mal som AA, tak som 3betol, ale nakoniec som prehral, co robim zle?".
Obrázok používateľa
dzejkej
 
Príspevky: 6539
Založený: Nov 2008
Poďakoval/li: 169 krát/302 krát
Karma: 60

Ďalšia

Naspäť na Ostatné

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.

cron
Prihlásenie

Zabudol som heslo

Nie ste zaregistrovaný? Registrácia tu!